Лукашенко Валентина Максимівна

 

Завідувач кафедри робототехніки та спеціалізованих комп’ютерних систем Черкаського  державного технологічного університету, професор, доктор технічних наук.

 

корпоративний e-mail:   [email protected], [email protected]


Доктор технічних наук, професор по кафедрі комп’ютеризованих та інформаційних технологій в приладобудуванні, академік Української Технологічної Академії по відділенню «Технологія інформатики, інженерних мереж життєзабезпечення населення та автоматизації виробництва», завідувач кафедри робототехніки та спеціалізованих комп’ютерних систем  (РСКС) Черкаського державного технологічного університету (ЧДТУ), член спеціалізованої вченої ради ЧДТУ по захисту кандидатських дисертацій.

Після закінчення у 1965 році Новосибірського електротехнічного інституту, основна наукова праця В.М. Лукашенко пов’язана з роботою на виробництві оборонного значення, в науково-виробничих об’єднаннях у відділеннях по розробці нових радіоелектронних виробів, займалась розробкою і виготовленням пристроїв, що  використовувались в приладах супутникових систем та оборонного значення.

За одержані результати праці Лукашенко В.М присвоєно звання «Кращий за професією» по Новосибірської області,  «Кращий винахідник в області серед жінок», має знак «Винахідник СРСР».

У 1983 році закінчила аспірантуру в Ленінградському електротехнічному інституті ім. В.І. Ульянова (Леніна) на кафедрі обчислювальної техніки (завідувач кафедри – д.т.н., проф.  В.Б. Смолов) і захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.05 (123 Комп’ютерна інженерія, 151 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології), (науковий керівник – д.т.н., проф. А.М. Лєбєдєв).

У 1986 році одержала вчене звання доцента кафедри «Приладні пристрої» Новосибірського електротехнічного інституту.

У 1989 році пройшла по конкурсу на посаду доцента кафедри приладобудування у філії Національного технічного університету України «КПІ» м. Черкаси.

З 1991р. по1996 р. працювала проректором з навчально-виховної роботи Черкаського інженерно-технологічного інституту.

В 2003 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.05 (123 Комп’ютерна інженерія, 151 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології) «Елементи та пристрої обчислювальної техніки та системи керування» в Одеському національному політехнічному університеті.

Предметом дослідження є методи, моделі та технічні принципи побудови багатокритеріальних таблично-алгоритмічних функціонально-орієнтованих перетворювачів інформації у локальних підсистемах керування  для проблемно-орієнтованих систем.

Працюючи на викладацькій та керівній посаді, упродовж багатьох років, Валентина Максимівна має великий доробок наукових праць, а саме  понад 400 наукових та науково-методичних робіт, у тому числі монографії, навчальні посібники, понад 50 патентів,  керує науково-дослідною роботою студентів, магістрантів та аспірантів.

Під керівництвом д.т.н., проф. В.М. Лукашенко на конкурсній основі на рівні МОНУ отримані наступні державні бюджетні НДР:

  • Моделі локальних підсистем керування лазерним випромінюванням для рішення траєкторних задач на базі таблично-алгоритмічних методів апаратурної реалізації в проблемно-орієнтованих системах;
  • Методи, моделі при обробці інтелектуальних, інформаційних технологій для високоефективних обчислювальних та локальних підсистем управління в проблемно-орієнтованих системах.

У 2011 р. також на конкурсній основі на рівні МОНУ терміном на 2 роки отримана державна бюджетна НДР «Таблично-алгоритмічні методи, моделі сопроцесорів та компонентів в мікропроцесорних системах керування для спеціалізованих лазерних технологічних комплексів». НДР отримала високий бал незалежних експертів на конкурсі, що є підтвердженням її наукової актуальності і виконується під керівництвом д.т.н., проф. В.М. Лукашенко на кафедрі РСКС.

Перспективність спеціалізованих комп’ютерних систем обумовлена високими результатами, які досягнуті в мікро- і нанотехнологіях, високій відсоток виходу придатних виробів з кристалу, високою точністю, надійністю, продуктивністю, хорошими масогабаритними показниками, низькою вартістю.

Отже, наукова діяльність кафедри РСКС є постійним, беззупинним процесом і наукові результати, що отримані в результаті виконання НДР, знаходять своє відображення та апробацію в наукових статях, міжнародних наукових конференціях, отриманих патентах, сертифікатах на актуальні наукові теми та ін. (наприклад, В.М. Лукашенко отримала сертифікат учаснику семінару «Програмовні логічні контролери – сучасний інструмент керування машинами, механізмами і технологічними процесами»).   Наукові матеріали Лукашенко В.М. докладалися та обговорювалися більш ніж на 60 Міжнародних, Всеукраїнських, Регіональних та обласних конференціях і симпозіумах.

Під час роботи на посаді завідувача кафедри РСКС Валентина Максимівна Лукашенко завжди підтримувала і створювала умови для наукового і професійного зростання співробітників і за останні 5 років отримано два вчені звання доцента кафедри РСКС, захищено чотири дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, в аспірантурі під керівництвом Лукашенко В.М. навчається 3 осіб.

З ініціативи професора В.М. Лукашенко були укладені договори про співробітництво з фірмою “LIMO” (Німеччина, м. Дортмунд), з інститутом електрозварювання ім. Є.А. Патона (м. Київ); у м. Черкаси з підприємствами ТОВ «Пластхім», ЗАТ «Еко-Азот», фірмами «РОМ» та «Акорд». 

Відповідно до даних договорів викладачі, аспіранти, магістри мають можливість проводити спільні дослідження та розробки спеціалізованих підсистем керування для лазерних технологічних комплексів, проходити стажування, а студенти  –  наукову, виробничу практики. Наприклад, на фірмі ЛИМО – Лисоченко Мікрооптік ГмбХ (Німеччина, м. Дортмунд), президентом якої є доктор Лисоченко В.М.

На кафедрі РСКС відкрито та працює студентське конструкторське бюро, у результаті роботи якого створені: комп’ютерна лабораторія, де дослідна апаратура зібрана студентами, лабораторія комп’ютерних систем, лабораторія мережного проектування, дослідна науково-технологічна лабораторія, лабораторія для самостійної роботи студентів з використанням Wi-Fi, дослідна науково-навчальна лабораторія.

Лукашенко В.М. має державні та відомчі нагороди:  грамоту Державного департаменту інтелектуальної власності за «особистий вагомий внесок у винахідницьку та раціоналізаторську роботу в Україні»;   грамоту Головного управління освіти і науки Черкаської ОДА за багаторічну плідну творчу працю, вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, високий професіоналізм та активну громадянську позицію; грамоту Головного управління освіти і науки Черкаської ОДА за досягнуті успіхи у винахідницькій та раціоналізаторській роботі.